Ara GÜLER - 1923, İstanbul

Safder KARTOĞLU - 1926, Zonguldak

Muazzez İlmiye Çığ - 1914

Ferruh İskenderoğlu - 1944, istanbul

Filiz Ali - 1937, İstanbul

İonna Kuçuradi - 1396, İstanbul

Fotoğraf Projesine dair;

 

Bu proje bana anlatıldığında çok heyecanlandım. Yılları tüketmeden, kendini var ederek, üreterek, yaşamış, hayatımızı renklendirmiş, örnek olmuş, öğretmiş, düşündürmüş, iyileştirmiş, sevgi dolu kişiliklerle birlikte bir konu üzerinde ortak yolculuğa çıkabilmek; hem ilham verici hem de çok öğreticiydi.

Fotoğraf çekerken, görmediklerimi görmeye, duyamadıklarını duymaya hayatı daha bir anlam katarak anlamaya başlıyor insan. Her portre başka bir yaşanmışlık, başka bir hikaye. Sanki kimsenin ulaşamadığı bir sırra ulaşmaya ramak kalmış gibi bir duygu ve ayrıcalıktı benim için. Bu projede bana güvenen ve yakınlık gösteren herkese teşekkür ederim.

Proje Ortakları:

Türkiye’de bir ilk olan, yaşlılıkta zihinsel düzeyin korunmasını amaçlayan “AKTİF VE AKILLI YAŞ ALMA MERKEZİ” Maltepe Üniversitesi’nde kuruldu. 
Aklı başında yaşlanmak-üretken, sağlıklı, kendini yönetebilen, sorun çözebilen, sosyal yaşamını sürdürebilen, bağımsız ve kendi kendine yetebilen ve saygın bireyler olarak – uzayan yaşam süresini anlamlı ve mutlu sürdürebilmek demek.
Bu çalışma Maltepe Üniversitesi Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkezi “Yaşlılıkta Zihinsel Düzeyin Korunması” Amaçlı Sosyal İş Modeli Projesi kapsamında, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından, 2014 “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” çerçevesinde desteklenmiştir. Proje ortağı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

Aydın Boysan -1921, İstanbul

Haldun Dorman - 1928, Mersin

Gürer Aykal - 1942, Eskişehir

Çekim Hatıraları