KÜRŞAT BAŞAR

Yazar, gazeteci, programcı. Seksenli yıllarda başlayan yazarlık kariyeri boyunca 6 romanı Türk okuyucusuyla buluşturup, ülkenin en çok satan kitaplarına imza atan Kürşat Başar, televizyon, radyo, gazete ve dergi gibi tüm iletişim mecralarında çalışmalar yapmıştır. Pek çok dergi ve gazetede yazıları,söyleşileri, haberleri ve makaleleri yayınlanmış olan yazar, TV programları hazırlayıp sunmuş, köşe yazarlığından radyoculuğa medyanın tüm alanlarında çalışmıştır. “Sen Olsaydın Yapmazdın Biliyorum“, “Konuştuğumuz Gibi Uzaklara“, “Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları” Başar’ın en çok bilinen romanlarıdır.

1963 yılında İstanbul‘da dünyaya geldi. Öğrenim hayatı boyunca babasının görevi dolayısıyla İstanbul, Ankara, Lefkoşe ve Doğubeyazıt gibi birçok farklı yerde bulunan Başar, lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul’a taşındı.

 

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünde tamamlayan yazar, öğrencilik yıllarında yazıyla ilgilenmeye başlamıştı.

 

İlk kez 1981‘de Hürriyet ve Güneş gazetelerinde start alan yazarlık kariyeri daha sonra Türkiye‘nin önde gelen basın yayın kuruluşlarında devam edecekti.

Aktüel dergisinde yaptığı editörlük görevini Tempo’daki genel yayın yönetmenliği izledi. Başdı ve aynı zamanda birçok ulusal derginin yayın kurulu yönetmenliğini yaptı. Çok yönlü ve renkli kişiliğiyle dikkat çeken yazar müziğe olan tutkusuyla da tanınıyordu ve 1983–1989 yılları arasında TRT 3‘te dinleyiciyle buluşan “Caz Duygusu” adlı programı hazırladı.

 

Yine 1989’da ilk kitabı Kış İkindisinin Evinde’yi yayınladı ve Haldun Taner Öykü Ödülü‘nün sahibi oldu.

Başar, 1989-1991 yılları arasında TRT ekranlarında yayınlanan “Akşama Doğru” programının danışmanlık ve sunuculuğunu yaptı. 

 

1990 mayısında kitap raflarında yerini alan ikinci kitabı “Konuştuğumuz Gibi Uzaklara” Başar’ın kendine özgü anlatımının daha da oturduğu bir çalışma olarak değerlendirildi.

1992‘de Kanal 6’da izleyiciyle buluşan “Tempo” adlı haftalık haber programını hazırlayıp sunan yazar, bir yıl sonra üçüncü kitabı Sen Olsaydın Yapmazdın, Biliyorum isimli romanını yayınladı. Aşk ve dostluk ilişkilerini üç kişinin etrafında dönen bir öykü ekseninde ele aldığı bu kitabıyla Başar, Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına girdi.

Yazar 1996 yılında “Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları” adlı kitabını Türk literatürüyle tanıştırdı. Kısa sürede en çok satan kitaplar arasına giren roman, yine insan ilişkilerini sorguluyor ve duygusal gel-gitler ve kararsızlıklar üzerinde duruyordu. Yazı ve denemelerinin bir bölümünü İğreti Yaşamlar adlı kitabında toplayan Başar, ironiyle duygusallığı, hayalle gerçeği, tarihle bugünü birbirine bağladığı bu çalışmasında politikadan aşka, evrensel değerlerden kimliklere, teknolojiden dine, günümüz dünyasını mercek altına aldı.


Başar, çok okunan ve konuşulan romanlarından sonra çeşitli gazetelerde sürdürdüğü köşe yazarlığında da farklı bir tarza imza atarak ilgi topladı ve iletişimciler tarafından verilen ‘Köşe yazısı ödülü’nün sahibi oldu.

En son Başucumda Müzik adlı romanını yayımlayan yazar, gazeteci- yazar Çiğdem Anat‘la birlikte NTV için Siyaset Hakkında Her Şey isimli programı hazırlayıp sunmaktadır.

Ref: https://www.biyografi.net.tr/kursat-basar-kimdir/ 

KürsatBasar5_filiztülü.jpg
KürsatBasar4_filiztülü.jpg
KürsatBasar3_filiztülü.jpg
KürsatBasar2_filiztülü.jpg
KürşatBasar_filiztülü.jpg