HÜLYA AKSULAR

HülayAksular_FilizTÜLÜ3.jpg
HülayAksular_FilizTÜLÜ5.jpg

1966 Ankara doğumlu Aksular, Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümünden sınıf atlayarak mezun oldu.


14 yaşını henüz bitirdiği için “Kaza-i Rüşt” kararıyla Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde profesyonel sanat yaşamına başladı.

1983 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne tayininin ardından 18 yaşında oynadığı Kuğu Gölü Balesi ile bu rolü oynayan en genç baş balerin ünvanına sahip oldu. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında altmışın üzerinde karakter yorumladı. 1986’dan bugüne Almanya’nın birçok şehrinde, İsviçre,İtalya, İspanya, Kanarya Adaları, Japonya, Rusya, İsveç, Norveç, Danimarka, Bulgaristan, Makedonya’da dans eden Aksular, dünyaca ünlü Nureyev ile Uyuyan Güzel Balesinde aynı sahneyi paylaştı.

1987’de Rudolf Nureyev’den Paris Operası’nda dans etmek üzere davet aldı ancak o dönemin idaresi izin vermedi.

Bir çok değerli koreograf ve eğitmenle çalışan sanatçı uzun yıllar çalışmalarını Devlet Sanatçısı Meriç Sümen’le sürdürdü.

Bale çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin Cumhuriyet yıllarını anlatan “ATEŞ ÜZERİNDE YÜRÜMEK” ve “CUMHURİYET” filmlerinde başrol oynadı.

1987 yılında Kanada Montreal, 1992-1995 yılları arasında Bonn Operası’ndan kontrat alan Aksular 1993-1996 yıllarında en iyi dansçı, 1998 yılında CUMHURİYET filmindeki Fikriye rolüyle Cumhurbaşkanlığı onur ödülüne layık görüldü. Türkiye ve İngiltere’de balenin kurucusu Dame NinetteValois’in davetlisi olarak Royal Ballet’de çalışmalara katıldı ve kraliyet ailesiyle tanıştırıldı.


1992 de Minsk Bolşoy Operası’ndan aldığı davetle Don Kişot Balesinin başrol karakteri “Kitri” yi yorumladı.

Koreografi çalışmalarına 1993 yılında başlayan sanatçının; “HERŞEY GÜZELKEN – SANCILAR – NERDESİN”den oluşan “ATATÜRK” balesi,
Türkiye’de ilk dans tiyatrosu “KOZALAK”
İstanbul Devlet Opera ve Balesi için hazırladığı “AŞKA DAİR NE YOKSA”
Nazım Hikmet Vakfı için “GÜZ”
Bosna Hersek için “OĞUL”
Türkmenistan Balesi ve Tekstil Bakanlığıyla ortak hazırladığı “ALTIN ÇAĞ”
Avrupa Kalite Ödülleri ev sahipliği için hazırladığı “ANADOLUNUN HİKAYESİ”
Türkiye’nin ev sahipliğini üstlendiği Davos Zirvesi için hazırladığı “TÜRKİYEDEN ÇİÇEKLER”
Türsak Vakfı için özel hazırladığı “MUHTEŞEM AŞK BALESİ”balelerinin yanı sıra , Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen “KÜÇÜK ADAM NE OLDU SANA”
Müjdat Gezen’in sahneye koyduğu “HEROSTRATUS’U UNUT” ve “TUHAF BİR AİLE” Tiyatro eserlerinin oyun ve dans koreografilerini üstlendi.

1997 yılında koreografisini yaptığı Dans Tiyatrosu “KOZALAK” T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Türk Balesi’ni temsil etmek üzere Berlin Festivaline katıldı. Eser Almanca oynandı.

Sanatçı ayrıca Most Production’da yıllarca sanat danışmanlığı ve koreograflık görevi ile bir çok sahne starının konserlerini hazırlamıştır.

2000-2001 yılları arasında TV 8’de yayımlanan “HAYATA DAİR AYRINTILAR” programının hazırlayıcısı ve sunucusu olan Aksular, 2000 yılından bu yana MSM Bale Sanat Dalı Başkanlığını, 2005-2006 yılları arasında Sadri Alışık Kültür Merkezinde sahne tatbikatı ve hareket derslerinin eğitmenliğini üstlenmiştir.

LİKYA / KAŞ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’nin beş yıl komite başkanlığını yapan Hülya Aksular, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Mart 2007’de gösterime giren epik eser “İstanbul”un libretto, reji ve koreografisini gerçekleştirmiştir. Sanatçı Hülya Aksular Atölye’nin hazırlıkları ve  2011-2012 eğitim yılına Bursa da MSM bünyesinde açılan Hülya Aksular Bale Akademisi Bursa’lı bale öğrenciler için çalışmalarına devam etmektedir.Sanatçı,yine bir ilke imza atarak 29 Ekim 2011 de kurduğu Genel Sanat Yönetmenliğini Ressam İsmail Acar‘ın üstlendiği ODA SANAT TÜRK‘ün ilk projesi için provalarını sürdürmektedir.

Ref: http://hulyaaksular.com/hulya-aksular/ 

HülayAksular_FilizTÜLÜ1.jpg
HülayAksular_FilizTÜLÜ2.jpg
HülayAksular_FilizTÜLÜ4.jpg