CANA GÜRMEN

 

Cana Gürmen, Piyano eğitimine küçük yaşta, İstanbul Belediye Konservatuvarında, Prof. F. Statzer’in sınıfında başladı. Eğitimi sürecinde Salzburg Mozarteum  Müzik Akademisi’nde Prof. Scholz, Prof. Zecchi ve Prof. Engel ile çalıştı. Prof. Margulis ve Prof. Zaritzkaya ile perfeksiyon çalışmaları yaptı. 

 

Konservatuvardaki çalışmalarını Prof.  Yapalı ile tamamlayan Gürmen, 1977 Yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Piyano Bölümü’nü de başarıyla bitirerek, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi yolculuğuna başladı. Bu göreviyle birlikte   solistlik kariyerine de başlayan sanatçı, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, yurtdışında birçok ülkede ve uluslararası festivallerde verdiği konserlerle büyük başarı sağladı.

 

Çeşitli akademik görevlerinin yanısıra Uluslararası ve Ulusal yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi.

 

Oda müziği dalında Kemancı Saim Akçıl ve Devlet sanatçıları Suna Kan ve Ayhan Baran ile yaptığı uzun soluklu çalışmalar, Gürmen’in Türkiye’nin en geniş repertuarlı piyanistleri arasında anılmasını sağladı.

 

Kan ve Gürmen, yaklaşık 20 yıl süreyle Keman-piyano ikilisi olarak Uluslararası festivaller, yöresel festivaller ve Türkiye’nin birçok şehrinde verdikleri konserlerle klasik müziğin yaygınlaşmasına hizmet ettiler.

 

1999 Yılında profesörlük ünvanını alan Gürmen, 2009 yılında ABD’nin en itibarlı kuruluşlarından biri olan Kennedy Center Vakfı tarafından sanata yapmış olduğu katkılar nedeniyle Altın Madalya ödülüne layık görülmüştür.  Cana Gürmen, halen Klasik müziği yaygınlaştırmak ve çocukların bu eğitime ulaşmasını sağlamak adına birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır. İzmir TED Koleji Müzik Akademisi, Kartal Sanat Akademisi’nin kuruluşunda önemli rol almış ve birçok  kurumda sanat danışmanlığı görevini sürdürmektedir.

 

Cana Gürmen, başarılı konser kariyerinin ve uzun yıllar boyu  yetiştirdiği ve müzik aşkını aşıladığı birçok öğrencinin yanı sıra, oda müziği alanında da değerli projelere imzasını atıyor. 2012 yılında  hayata geçirdiği  ''Genç Ustalarla Oda Müziği'' projesi ile genç yeteneklerin kariyerlerine destek oluyor, heyecan verici yorumları ve dinamizmlerini, kendi deneyimleri ile birleştirerek, sanatseverlere oda müziğinin hazzını yaşatmaya devam ediyor.

 

1998 yılından beri  Usta kemancı Cihat Aşkın ile birçok kez aynı sahneyi paylaşan Gürmen, 2018 yılında  İtalya’’da ,F. Schubert’in sonatine’lerinden oluşan bir CD ve DVD kaydı da gerçekleştirmiştir.

“Cana Gürmen; unutulmaz bir müzik ziyafeti verdi…. Belgrad Oda Orkestrasının eşliğinde J.S.Bach ve J. Haydn’ ın piyano konçertolarını içten gelen bir canlılık ve müzikal enerji ile çalan Gürmen, dinleyicileri müziğin büyülü dünyasında eşsiz bir yolculuğa çıkardı”.

 

                                                                                                                  Belgrad Haberleri

   Gazetesi

Cana_Gürmen_.jpg
cana gürmen 2.jpg
CanaGurmen_BurçinBuke_FilizTÜLÜ-2970.jpg
burçin_cana_ek.jpg
cana_burçin_ek2.jpg
CanaGurmen_BurçinBuke_FilizTÜLÜ-2975.jpg