Kategoriler

Filtre Çeşitleri

Fotoğrafla ilgili pek çok konu ve detay var. Ben de bunları öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye  çalışıyorum. O nedenle adını ” fotoğraf okulu”  verdiğim  yeni bir katagori açtım. Bu katagoride; temel, ileri fotoğrafçılık , fotoğraf makinası ve ekipmanları ile ilgili bilgi paylaşmak istiyorum. Böylece bildiklerimi tekrarlamış ,

bilmediklerimi araştırma motivasyonu kazanmış,

arşivimi ziyaret eden  amatör arkadaşlarım için de arşivimi zenginleştirmiş olacağım. Bir taşla üç kuş fena sayılmaz değil mi:)

Fotoğraf okulunun ilk konusunu; kendi ihtiyaçlarımdan yola çıkarak belirledim. Daha tam olarak hiç birisini denemediğim için karşılaştırma yapamadığım ancak çektiğim fotoğraflara yapıcı eleştiri getiren arkadaşlarımın beni yönlendirmesiyle ekipmanlarımın içinde olması gerektiğine inandığım  filtrelerden bahsetmek istiyorum.

internette yaptığım basit araştırma sonucu;

Filtre Çeşitleri

* Polarize Filtre
* Soft Focus Filtre
* Sky Light Filtre
* UV Filtre

Polarize filtre belki de en kullanışlı filtrelerden birisi. Su yüzeyindeki yansımaları kestiği gibi gökyüzünde ki kontrastı arttırarak bulutların daha belirgin çıkmasını sağlıyor. Özellikle adada çektiğim karabaklarla ilgili seride polarize filtre kullanmış olsaydım renklerin ve ışığın dağılım daha iyi olacaktı eleştirisini çok aldım.

Soft Focus filtre daha yumuşak bir görüntü sunarak konunun romatik, duygulu, buğulu fotoğraflanmasını sağlar. Özellikle manzara fotoğrafları veya masalsı bir görüntü vermek istediğimiz portrelerde çok hoş sonuçlar olabiliyormuş. Bu filtreden mutlaka alıp denemek istiyorum.

Sky Light filtrenin pozlayamaya hiç bir etkisi olmadığı halde fotoğrafa etkisi büyüktür. Gün ışığından kaynaklanan mavi fazlalığını alarak, fotoğraftaki kontrastı arttırdığına göre aslında bir çeşit polariza fitreye yakın bir işlevi var diye düşünüyorum.

UV filtre (mor ötesi filtre) mor ötesi ışınların fazla olduğu dağlarda, deniz kenarlarında, karda fotoğrafın keskinliğine etkisini azaltmak için kullanılır. Pozlamaya etkisi olmadığı için sürekli olarak kullabilirsiniz. Bu sayede lensinizin tozlanmasını ve çizilmesini de önlersiniz. UV filtre fotoğraflara hafif bir pempelik katar. Göreceğiniz fotoğraf örneklerleri bana ait değil. İnternette araştırma yaparken amazon.com dan aldım. Filtreleri alıp kullandığımda sonuçlarını mutlaka paylaşacağım.

Konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan herkesin önerilerini benimle paylaşması dileği ile; şimdilik hoşçakalın.

Picture 9

Picture 10

Picture 12

Picture 11

Galiba hepsinden bir tane alsam iyi olacak:)

Use a Highlighter on this page
Related Posts with Thumbnails

1 comment to Filtre Çeşitleri

  • Aman yok, hepsinden almayın :)

    CPL filtre dışında hiç bir filtrenin gözardı edilemez bir işlevi yok (UV ve Sky Light’ın çoğu kişi tarafından lensin çizilmemesi için kullanıldığını söyleyeyim, siz anlayın). Ki CPL de ışığı 1-2 f-stop düşürdüğü için her iç çekimde çıkarmak, dışarıya çıkınca yeniden takmak filan gerekiyor.

    2 yıldır ben hiç bir filtre kullanmıyorum, UV gibi ışık şiddetini modüle etmeyen filtreler de dahil olmak üzere. Eksikliklerini de hissetmiyorum. Filtreye harcayacağınız parayı kenara koyun, daha iyi bir lens alırsınız ilerde. Çünkü 77mm bir CPL alacağım deseniz gerçekten iyi olanları 150-200 dolar civarı. Kötü olanlarına da para verip faydadan çok zarar satın almaya gerek yok.

    Selamlar.

    Like or Dislike: Thumb up0 Thumb down1

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>